انتخاب دودكش پكيج و تفاوت پكيج فن دار و بدون فن

به پکیجی گفته میشود که دود حاصل از احتراق به وسیله مكش طبيعي ناشي از ارتفاع دودکش به بیرون هدایت مي شود.اين نوع پکبج ها مي بايست فقط در داخل منزل استفاده شود. قطر دودکش پکیج بدون فن 15 سانتیمتر است.ارتفاع دودکش برای این نوع پکیج(که معمولاً از جنس سیمان است و داخل ساختمان کار گذاشته شده) بایدحداقل 3 متر باشد.توجه شود دودکش این نوع دستگاه ها باید مستقیم با هوای آزاد ارتباط داشته باشد و در معرض کوران شدید و فضای باز نصب نگردد و الزاما بايستي كلاهك در محل خروج دودكش تعبيه گردد .این مدل از پكيج ها به علت نداشتن فن سرو صدای كمتري نسبت به پكيج هاي فن دار دارد.در این مدل دستگاهها هواي مورد نياز دستگاه، از محیط منزل گرفته مي شود كه خود باعث ايجاد علائم ناشي از كمبود اكسي‍ژن مي گردد.

به پکیجی گفته میشود که دود حاصل از احتراق به صورت اجباری و به وسیله فن دستگاه از طریق دودکش به بیرون هدایت می شود. در بالای این دستگاهها قطعه ای موجود است که برای ورود هواي تازه و خروج دود و بخارات حاصل از احتراق طراحي شده است ، که اصطلاحاً به آن” فلنج فن” میگویند.


در هنگام استفاده از دودکش تک جداره اکسیژن لازم برای دستگاه از قطر خارجی فلنج وارد دستگاه میشود.شاید این سوال برای شما پیش بیاید که چرا دودکش استفاده میشود.دستگاه بدون دودکش مشکلی دارد؟جواب این سوال بلی است،چون دود حاصل از احتراق از فلنج دود خارج شده و اکسیژن لازم برای دستگاه از فلج خارجی به داخل دستگاه هدایت میشود،در این هنگام اگر دودکش وجود نداشته باشد دود به وسیله باد و یا به صورت مکش وارد دستگاه شده و دستگاه با خطا مواجه میشود و به همین علت به وسیله دودکش تک جداره و از طریق فلنج دود،دود را کمی دورتر از فلنج هدایت میکنیم.
همانطور که در عکس مشخص است دارای 2 خروجی است که هم دود را به بیرون هدایت کرده و هم اکسیژن مورد نیاز برای پکیج را از محیط بیرون دریافت میکند.


شايان ذكر است جنس ورق دودكش دوجداره الزاما بايستي از جنس آلومينيوم يا ورق استيل 304 باشد و در صورت استفاده از ورق گالوانيزه پس از چند سال استفاده ، به دليل واكنش بخارات حاصل از احتراق و ايجاد نقطه شبنم در اگزوز دستگاه چون مقاومت ورق گالوانيزه پايين است ، باعث ايجاد خوردگي و سوراخ شدگي و در نتيجه باعث اختلال اكسيژن با دود شده كه خود منجر به كاركرد بد و كم بازده پكيج مي گردد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *